Seri A B C D yatırım nedir, tohum yatırım nedir

Seri A Yatırım nedir sorusunu sorduğunuzda karşınıza ilk çıkan yerli ve yabancı kaynaklar genelde belli bir miktarın yatırım olarak alındığı (1 Milyon Dolar ve üstü, 2 ila 10 Milyon Dolar arası gibi) dönemi işaret ediyor. Fakat Seri A için gerekli olan yatırım miktarı girişimcilik ekosisteminin büyüklüğüne ve ekonomik parametrelere doğrudan bağlı olduğundan, farklı yatırım miktarları ile karşılaşıp kafanızın karışması da oldukça normal.

Seri A Yatırım’ın en karakteristik özelliği; fikrinizin, iş modelinizin veya belli bir olgunluğa ulaşmış girişiminizin, ilk defa melek yatırımcılar ve FFF (Family, Friends, Fools) yatırımcılar dışında,  onu bir sonraki adıma taşımak için kurulmuş risk sermayeleri (VC) tarafından fonlanmasıdır. Risk Sermayeleri, çekirdek sermayenizi oluşturan yatırımcılar ve melek yatırımcılardan farklı olarak, yapılan yatırımın büyüklüğü itibari ile girişiminize ortak olurlar. Seri A Yatırım bu anlamda sermayeden daha fazlasını; yönetim yapılanması, ticari deneyim, marka gibi unsurları da girişiminize kazandırabilecektir.

Seri A Yatırım aşaması, VC’lerin sadece güzel bir fikir için milyon dolarlar harcadığı bir tur olarak görülmemelidir. Seri A Yatırım’a kadar geçen süreçte elde edilen yatırımları iyi kullanmış ve büyümeye hazır bir girişim (ürünü büyütmeye hazır olarak da nitelendirilebilir) daha çok yatırım ve daha fazla yatırımcı anlamına gelmektedir.

VC’ler tarafından yapılan ilk yatırımın, Seri A Yatırım kavramı ile özdeşleşmesi (yatırım miktarı hala önemli), VC’lerin aynı zamanda girişimle birlikte para kazanmayı, yani yapılan yatırımın geri döneceği inancıyla bunu yapmaları ile anlatılabilir. Melek Yatırımcı ve eş, dost bireysel kazanımlarıyla girişimleri desteklerken, VC’ler girişiminizden aldıkları paylar ve benzeri enstrümanlarla bir fayda elde etmeyi beklerler.

Türkiye’de; 1 Milyon Dolar üzerinde ve bir VC tarafından yapılan yatırımların Seri A olarak nitelendirilebileceği hususu, en çok kabul görmüş ölçüt olarak karşımıza çıkıyor. 1 Milyon $’ın altındaki yatırımlar iser melek yatırımcıdan gelsin isterse VC’den gelsin tohum yatırım olarak kabul ediliyor. Global manada 5 milyon $ ve üstü yatırımlar “Seri B Yatırım” olarak algılanırken, ülkemizde 2,5 milyon $ yatırımlar Seri B yatırım olarak kabul edilebiliyor.

Bir Cevap Yazın