Fiverr formatında ilerleyen sadeceon ve bionluk ciddi derecede ayrıştı

2014 yılında patlayan fiverr benzeri yerli girişimler furyasından ayakta kalan ve popüler olmayı başararak yatırım alan iki farklı sistemin para/marka noktasında nasıl ayrıştığına dikkati çekmeden önce henüz sedeceon ve bionluk ile tanışmamış olanlar için kısa bir özet geçmek istiyorum.

Global anlamda çok ses getiren türünün ilk örneği diyebileceğimiz fiverr.com 5$ a farklı yetenekler ve hizmetlerin satılmasını sağlayan bir platformdur. Burada 3 günlük sanal sevgili, takipçi satışı, basit tasarım işleri, yazarlık, grafik, seslendirme gibi aklınıza gelmeyecek envai çeşit iş ve işlemin satıldığı bir site. Basit matematikle en çok satılan ürünler, popüler satıcıların istatistiklerini incelediğimizde işlem hacminin ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Fiverr 5 dolara satılan her ürün için 1 dolar kesinti yapıyor. Bu matematik herkesin iştahını cezbedebilir, ülkemizde de bir çok girişimcinin dikkatini çekmiş olacak ki 2014 yılında peş peşe 10’a yakın benzer girişimler ortaya çıktı.

Bionluk ve sadeceon tasarım ve işleyişin stabil olması ile diğerlerine nazaran bir adım önde başladı. Kazanç modeli olarak bionluk harcanan her 10 tl’nin 2 tl’sini, sadeceon ise harcanan her 10 tl’nin 3 tl’sini komisyon olarak kesti. İşlem hacmini büyüterek için harcanan reklam giderleri seo çalışmaları v.s. sonucunda popüler olmayı başaran bu iki sistem 2015 yılında aldıkları yatırımla güçlendiler. (Bionluk, BIC Angel Investments’tan 500 bin TL yatırım aldı) (Sadeceon, Sina Afra’dan 500 bin TL yatırım aldı)

Başlangıçta 2 sitede de neredeyse aynı ürünleri görebilmek mümkündü. Fakat sonra etik olmayan ürünlerin ve hizmetlerin çoğalmasıyla bionluk kullanıcılarını uyardı ve ardından genel bir temizlik yaparak takipçi, beğeni gibi sosyal ağ hizmetlerinin satışlarını net bir şekilde engelledi.

Sadeceon’da da bu yönde bir hamle oldu fakat sonradan işlem hacminin düşmesinden midir bilinmez tekrar eski serbestliğe müsaade edildi. Hatta yakın zamanda sadeceon dışında bu tür hizmetler satan, daha uygun fiyata takipçi sağlayanları forumlardan veya satıcıların kendi sitelerinden tespit ederek “özel teklif ve davet maili” göndererek sadeceon’da büyük bir pazar olduğundan, bir çok müşterinin daha uygun fiyata bu hizmetleri almak için sıraya gireceğinden bahsederek üye olmalarını teşvik etti.

ve ayrışma başladı..

Şuanda bionluk Türkiye’deki freelancerlar için büyük bir pazar haline geldi ve işini profesyonelce ama uygun fiyata yapan her uzmana ulaşabileceğiniz bir topluluk oldu. Girişimci-yatırımcı ekosistemine, home office, freelancer çalışanlara fayda sağlayan, büyük şirketlerin dahi çok uygun fiyatlara uzman bulabildikleri yararlı bir sistem olarak ve farklı eğitim ve etkinliklerle sektöre, ülkeye katma değer sağlamaya devam ediyor.

Sadeceon ise tamamen takipçi, beğeni satışı yapılan, rekabet piyasası yüzünden hizmet kalitesini kaybeden ürünlerin satışından komisyon kazanan bir sistem haline geldi.

Bir Cevap Yazın