Ülkemizdeki taksi çağırma uygulamalarının korkulu rüyası iTAKSi

İstanbul odaklı iştah kabartan pazara yerli yabancı firmaların akınından sonra İBB’den bir hamle geldi. Uber, BiTaksi, Olev, Yolo ve Careem gibi servislerin kullanımının artmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Akıllı Şehirler fuarında konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul’daki tüm taksilerde kullanılacak iTAKSi uygulamasının detaylarını paylaştı.

BiTaksi benzeri bir mantıkla çalışacak olan iTAKSi, mobil uygulama üzerinden en yakındaki taksiyi çağırmak için kullanılacak. Taksi yolculuklarını daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayan iTAKSi, ilk etapta 4 bin taksiye sonrasında ise İstanbul’daki tüm taksilere uygulanacak.

iTAKSi uygulamasını Türk mühendisler tarafından yerli yazılım kullanılarak hayata geçirildi. Sarı, siyah ve turkuaz renklerine sahip olacak olan iTAKSi araçlarından, sarı olanlar normal, turkuaz (elektrikli) olanlar ise üst segment araçları temsil edecek. iTAKSi sayesinde boşta gezen taksileri azaltmak istediklerini belirten Baraçlı, taksicilerin yakıt ve zaman tasarruf ederek çok daha kolay müşteri bulabileceklerinin altını çizdi.

İstanbul kartla ödeme imkanı

Çeşitli özelliklere sahip olacak olan iTAKSi araçlarında, panik düğmesi, güvenlik kamerası, GPS ve navigasyon desteği bulunan tablet gibi yenilikler bulunacak. Diğer servislerde de olduğu gibi yolculuk öncesi tahmini ücret hesaplaması yapabilecek olan iTAKSi, İstanbul kartın yanı sıra kredi kartı ile de ödeme kabul edebilecek.

Taksi çağırmanın yanı sıra ileri tarihli veya düzenli olarak tekrarlanan rezervasyonlar yapabilme imkanı da sunan iTAKSi, kısa zaman içinde ülkemizin önemli taksi servislerinden olan BiTaksi‘nin ve türevlerinin korkulu rüyası.

Bir Cevap Yazın