Güven vermeyen anket sitelerine karşı marka değeri oluşturacak anket uygulaması

Fikir fabrikası; Anket uygulaması

Google reklamlarında sıkça görebileceğiniz “anket başına 3 TL – 5 TL” gibi sloganlarla kullanıcıları cezbetmeye çalışan anket siteleri farklı firmalardan aldıkları araştırma anketlerini üyelerine doldurtup firmaya teslim ediyor fakat bu güne kadar ödeme yapan doğru düzgün bir anket sitesi göremedik.

Millet olarak oturduğumuz yerden para kazanmayı, ek gelir sağlamayı seviyoruz. Sevmenin yanında galiba bu tür şeylere ihtiyacımızda var. Bu boşluğu doldurmak için yola çıkan envai çeşit anket sitesi var. Fakat devamlılık sağlayarak hem firmaları hemde kullanıcılarını doyuracak bir sistem maalesef ki yok.

Benzer uygulama

Bounty uygulamasını bu işlere meraklı daha önce bir ön araştırma yapmış herkes tanır. Tanımayanlar için kısaca özetlemek gerekirse, google play’deki Bounty uygulamasını indirip kayıt işleminizi tamamladıktan sonra size verilen basit görevleri tamamlayarak para kazanmaya başlayabiliyorsunuz. Lokasyon bazlı çalışan uygulamada size en yakın yerlerden başlayarak görev seçimi yapabiliyorsunuz. Örnek olarak mahallenizdeki markete gidip x marka içeceklerin dolabını kontrol etmeniz, resmini çekip göndermeniz isteniyor. Bu tür görevler karşılığında 3-5 tl para kazanmaya başlıyorsunuz. Bazen çok para kazandıran, insanları ikna etmeniz gereken deneyim görevleri de verilebiliyor. Örneğin x bankanın mobil uygulamasını indirtip giriş yapmalarını sağlayarak 20 tl kazanbiliyorsunuz veya 2.5 saatinizi ayırarak yapacağınız bu görevle 105 tl kazanıyorsunuz.

Konumuz bounty değil ama bu eksende başarılı bir girişim olan, kurulduğu zamandan beri aktif kalan, güven veren bir uygulama olduğu için örnekleme açısından değinmeden geçemedim.

Nasıl yapılır?

Anket uygulamasının detaylarına gelecek olursak; Büyük firmaların kalabalık caddelerde aracı firmalara yaptırdıkları anketleri bilirsiniz. Caddede yürürken önünüzü kesip “x firması hakkında bir anket yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?” diyenlere mutlaka denk gelmişsinizdir. İşte bu aracıları ve anketörleri aradan kaldırarak x firmalarla direkt anlaştığınızı düşünün. Web siteniz veya mobil uygulamanız üzerinden hem kullanıcı hemde firma kaydı ve girişi yapılabilecek. İsteyen firmalar belirledikleri anketlerle sizinle çalışabilecek. Firmaların hazırladıkları anketleri (anket başı kazancın %50 sini kullanıcılarınıza dağıtarak) uygulama üzerinden sunacaksınız. Sosyal medya araçlarıyla kayıt olup oturup açma kolaylığı, lokasyon tespiti, kayıt esnasında kişisel bilgiler dışında detaylı iletişim bilgileri, ilgi alanları, hobiler gibi derin bilgilerin alınması da faydalı olacaktır. İşe yarar verimli stabil çalışan bir uygulama yapılabilirse ve gerçekten kullanıcılarına para kazandırabilirse sürdürülebilirliği olan büyümeye açık bir girişim olacaktır.

Uygulamayı yapmak ve sistemi oturtmaktan ziyade, firmalarla iletişime geçebileceğiniz kanallar bulmalısınız. Çalışacak firmalar bulamazsanız uygulamanız hiç bir işe yaramayacaktır. Bu dönüşümün sağlanması her işte olduğu gibi çok önemlidir. Aracı anket firmalarının masrafları ve maliyetlerini düşünürsek sizin firmalara vereceğiniz birim maliyet daha düşük olacağından bir adım önde olacaksınız. Bu tür bir uygulama pollyfy tarafından hayata geçirildi ama gelişim süreci ve tanıtım süreci yetersiz kaldığı için büyüme hızı yakalanamadı.

Araştırma yapmak, yaptırmak isteyen firmalar için de büyük kolaylık olacaktır. Her şehirde farklı farklı aracı firmalarla çalışıp günlerce sürecek bir çalışmanın raporlanmasını beklemektense ülke bazında hizmet veren online bir anket firmasıyla çalışmak hepsinin işine gelir. Faturalandırma, raporlama ve maliyet açısından da çok büyük kolaylıklara sebep olacaktır. Hepsinden ziyade bütün işlemlerin hızla tamamlanması firmaları memnun edecektir. Örnek verdiğim bounty uygulamasıda kendi pazarında bir çok denetleme sistemini devre dışı bırakarak, daha hızlı ve temiz bir süreç isteyen firmaların tercihi oldu.

Neden olmasın?

Fikrin geliştirme süreci geniş araştırmalarla daha verimli şekilde değerlendirilebilir. Yatırım ve destek için yatırımcılar listesine göz atabilirsiniz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın