Instagram’da açılan sahte hesaplara ve robotik işlemlere karşı yeni güncellemeler yapıldı

Son zamanların en popüler sosyal ağı listesinde, Facebook şirketinin markalarının dışında bir isim görmek mümkün olmuyor. Instagram facebook tarafından satın alındıktan sonra bir çok yeni özelliğe kavuştu. Algoritmasında da köklü değişiklikler yapılan sosyal ağ uygulamasının son güncellemesi phishing için geldi.

Takipçi satışı, ücretsiz takipçi kazandırma, bot hesap oluşturma ve sahte gönderi beğeni, yorumları için yapılan değişikliklerle tüm dünyadaki takipçi satış pazarı ekarte edildi. Daha öncede facebook için aynı yolu izleyen şirket facebook’ta sayfa beğenisi, durum beğenisi, yorum ve reklam işlerini apiler aracılığı ile yapan illegal yazılımları saf dışı bırakmıştı.

Twitter’da da popülerleşen spam hesap çılgınlığı, twitter’ın agresif hareketler algoritmasını hassaslaştırmasıyla bir nebze yavaşlatıldı.

Tüm güncellemelerle daha stabil ve realist hala getirilmek istenen sosyal ağların spam sektörü ile savaşı durmayacak gibi. Yurtdışında Calder Wilson adlı bir fotoğrafçı, iki yıldır beğeni uygulaması kullandığını söylemişti. Wilson

“Ne kadar çok beğenin ve takipçin varsa o kadar iyi fotoğrafçı olduğunun düşünüldüğü bir ortamda, pek çok kişi için bot kullanmak oldukça normal bir eylem.”

şeklinde konuşmuştu.

Kısa süre önce Instagram sahte hesap eylemlerini engellemek için, popüler otomatik takip ve beğeni hizmeti Instagress’i kapattırmıştı. Türkiye’de ki forumlarda satılmaya başlayan masaüstü programlarla saniyede onlarca hesap oluşturan sistem instagramı spam hesap çöplüğüne çevirmiş olacak ki, kapatmak “askıya almakla” başa çıkamayan instagram yeni güncellemesiyle bu tür programların önünü kesmiş görünüyor.

Bir Cevap Yazın