Dünyada 189 unicorn 10 decacorn girişim var, kaçı Türkiye’den?

Unicorn girişimlerin 1milyar $ değerlemeye ulaşan girişimlere, decacorn 10milyar $ değerlemeye ulaşan girişimlere deniyor. CB Insights araştırmasına göre 2016 yılında 229 adet girişim 2017 de 189 indi. Güncel decacorn girişim sayısı ise 10 oldu.

Öncelikle CB Insights araştırma sonuçlarındaki rakamlara değinecek olursak; 189 unicorn girişimin, 52’si ABD den, 46’sı Çin’den çıktı. Unicorn girişimlerin toplam değerlemesi 659milyar $ a ulaşmış durumda.

Dünyada nadir bulunan decacorn girişlerin isimleri ise şöyle; Dropbox, Pinterest, Spacex, WeWork, Twitter, Snapchat, Palantir, Airbnb, Uber, Facebook. En çok unicorn girişim Stanford ve Harvard’dan çıkıyor.

Unicorn ve decacorn girişimlerine arasına henüz ülkemizden hiç bir girişim adını yazdıramamış olması çok üzücü. Değerlemesi en yüksek sahibinden, yemeksepeti, gittigidiyor girişimlerinin 1milyar $’a yaklaştı. Yemeksepeti.com kurucusu Nevzat Aydın son söyleşisinde yemeksepeti satış bedelinin aslında 700milyon $ a yakın olduğunu, şirket değerinin 2 yıl içinde 1milyar $ a geçeceğini söylediğini de ekleyelim.

En kısa sürede, ülkemizdeki başarılı girişim sayısının artmasını, unicorn ve hatta decacorn girişimler listesinde yerli girişimlerimizi de görmeyi temenni ediyoruz.

Bir Cevap Yazın