Teknokent, teknoparkların web de isteksiz ve yetersizliği

Hali hazırda ülkemizde 46’sı aktif olmak üzere 61 teknopark bulunmaktadır. Teknokent listesini incelediğinizde bazı üniversitelerin bu bölümler için website veya blog hazırlama zahmetinde dahi bulunmadığını görebilirsiniz. Listede bulunan 24 teknokentten sadece bir kaç tanesinin ziyaretçilerine doyurucu içerik ve bilgi sunabildiği aşikar.

Sitelerini ziyaret ettiğimiz üniversitelerin bazılarında sosyal medya hesaplarına ulaşamadık. Çoğunlukla sadece iletişim bölümüne sosyal medya hesaplarını ekleyenlerin ise bazı hesaplarının ulaşılamaz/kapalı durumda olduğunu gördük. Site tasarımları teknolojiden uzak, güncel bilgi içermeyen vasat izlenime sebep olan bir durumda. İncelediğimiz sitelerden en başarılısı Odtü‘ye ait olan siteydi diyebiliriz. Teknoloji geliştirme alanında hizmet etmek için kurulan arge çalışmaları yapılması beklenen bu oluşumların teknolojiden uzak görüntüleri bu işi ne kadar ciddiye aldıkları hakkında bizlere fikir veriyor.

İşini ciddiye almayan kuruluşlardan hayatımızı kolaylaştıracak, bizi ileriye taşıyacak yenilikler beklemek ne kadar doğrudur bilemiyorum. Teknokent oluşumlarının öncelikle web tasarımlarına önem vermelerini, doğru şekilde sosyal medya kanallarını kullanmalarını, güncel gelişmelerden ziyaretçilerini haberdar etmek için aktif blog kullanmalarını umuyoruz.

Bu yazıyı yapıcı eleştiri olarak algılamalarını temenni ediyoruz!

Bir Cevap Yazın