Türkiye’deki hack edüstrisi, dijital endüstriye paralel olarak büyüyor

Globalde ve ülkemizde sürekli gelişen mobil teknolojiler, web, uygulama ve dijital dünya beraberinde deepweb, darkweb ve hacker platformlarının büyümesini de getiriyor. Bu doğal ve önlenemez illegal gelişimlere her gün yeni gruplar yeni platformlar katılıyor.

Gelişen illegal ortamlar aynı zamanda dijital dünya için her geçen gün daha büyük tehdit oluşturuyor. Ülkemizde de son zamanlarda bankalar ve finansal kurumların BT teknolojilerine büyük yatırımlar yapmasının sebebi, arka planda ilerleyen tehdidin farkında olduklarını gösteriyor. İllegal platformlar ve gruplar sadece fintech oluşumlarını değil, bütün dijital platfomları korkutuyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple’a Türk hacker grubu “Turkish Crime Family” nin fidye tehdidi henüz hafızalardan silinmedi. Türk Hacker grupları tarafından ulusal bir kriz durumunda, Hollanda ve Almanya’ya yapılan saldırıları ve oluşturdukları etkiyi hep beraber gördük. Sadece ülkemizde değil dünyada da gelişen bu illegal kulvarda yerli oluşumların sıçramaları dünyanın dikkatini çekiyor.

Yasal olarak bir çok boşluk bulunan ve henüz siber suçlara cevap verecek yaptırımlar içermeyen hukuk çaresiz kalırken, ülkemizde teknoloji ve dijital alanda hızlı gelişimin yan etkilerini ilerleyen zamanlarda daha net görebileceğiz.

Bir Cevap Yazın