Youtube’a yatırım yapmak

Girişimciler ve yapılan girişimler her zaman başarıya ulaşmıyor. Hatta yeni girişimlerin pek azı devamlılığını sürdürebiliyor. Bazen başarılı girişimcilerin devam projeleri veya yeni girişimleri de başarısızlıkla sonuçlanabiliyor.

Bir girişimin başarısız olmasının pek çok sebebi vardır. En büyük sebebi ise girişimin sahibidir. Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’ın da dediği gibi “Başarısız bir girişimcinin, en başarılı girişimi bir yerlere getirmesi mümkün değildir ama başarısız bir girişimi başarılı bir girişimci bir yerlere getirebilir.” Bunun dışında projenin yetersiz olması, sermayenin yetersizliği, geliştirilememesi, tanıtım ve reklam sürecinin doğru yönetilememesi gibi sebeplerle de girişimler ve girişimciler hüsrana uğrayabilir.

Başarılı bir girişim için illa sıfırdan bir domain, sıfır bir proje, hiç yapılmamış bir girişime gerek yoktur. Mediakraft Türkiye Kurucusu Ersan Özer bizlere youtube’a nasıl yatırım yapılacağı hakkında fikir ve ilham veriyor.

Ersan Özer youtube’daki  AfacanTV, OHA Diyorum, YAPYAP, Yalan Dolan ve Oyun Delisi gibi kanalların içerik yönetimi ile ilgileniyor. Youtube’a yapılan yatırım biraz sermaye ve emekten oluşuyor. Bu kategoride bir yatırımcıya ihtiyacınız olmayacaktır. Projeniz için ayrıca reklam harcamaları yapmanızada gerek yok. Hazır bir kitle var, milyonlarca izleyicisi, milyarlarca izlemesi olan bir pazar var. Siz bu pazarda dükkan açıyorsunuz. Kanalınızın içerikleri ne kadar kaliteliyse ona göre dönüşüm alıyorsunuz. Ersan Özer aynı zamanda uzmantv’nin de kurucusudur. Yılların tecrübesi ile izleyicilere ne sunacağını nasıl sunacağını çok iyi analiz etmiş bir girişimcidir.

Youtube ile alakalı olarak Webrazzi Dijital 2017 Arda Kutsal ile olan söyleşisinde, bir çok youtube kanalı olmasına rağmen youtube gelirinin %50 sini sadece afacan TV kanalından sağladığını belirtmiştir. Çocuklara yönelik video ve içerik üretimi reklam dönüşümü, izlenme sayısı ve gelir açısından en karlısı diyebiliriz.

Youtube için TBM ve TO oranları kategorilere ve anahtar kelimelere göre farklılıklar göstermektedir. Hem tıklama oranı yüksek hemde tıklama başına maliyet seviyesi iyi durumda bir kategori seçmeniz gerekiyor. Bu kategoride üreteceğiniz her özgün içerikle kazancınız sürekli artarak ilerleyecektir. Çok izlensede TO ve TBM oranı düşük kategorilerde rekabet etmek hem zaman kaybı hemde zordur. Niş içerik web’de olduğu gibi youtube’da da en iyisidir. Benzersiz bir içerik bulamasanız dahi rekabet oranı düşük TBM si yüksek kategoriler ile başlamanızı tavsiye ederim. Seçtiğiniz kategorinin TBM oranlarıyla ilgili durumu “adwords kelime analizi” yaparak öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın