IoT uzmanı Trio Mobil, AK Portföy’den yatırım aldığını açıkladı

Teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmaya devam eden AK Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 2. yatırımını 2011 yılında kurulan araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) alanında teknoloji üreten TrioMobil‘e yaptı.

Trio Mobil’in %30’una ortak olan Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler; Trio Mobil, donanım ve yazılım deneyimine sahip nitelikli ortakları ile bu alanda yaratıcı çözümler üreten ve yüksek büyüme potansiyeli taşıyan çok önemli bir oyuncu. Şirket, sektörde kısa sürede ilk üç büyük oyuncu arasına girmeyi başardı. İnovatif yönü kuvvetli şirketleri odağına koyan bu fon sayesinde, yatırım yapılan şirketlerin de sermaye piyasaları ile tanışmasını sağlayarak kurumsallaşma süreçlerine katkıda bulunuyoruz. Bireysel Emeklilik Fonları, Sigorta Şirketleri gibi kurumsal yatırımcılar da bu projeler sayesinde ilk kez, ülkemizde uzun vadeli projelere yatırım yapabilme imkanına kavuşacaklar. açıklamasında bulundu.

Trio Mobil Barış Özdemir ve Nevzat Ataklı tarafından kurulmuş, 2011-2016 yılları arasında 15 kat büyüme (ciro, müşteri sayısı ve sisteme bağlı cihaz sayısı) göstermiş ve bu sürede yaptığı 3 farklı proje için TÜBİTAK’tan Ar-Ge desteği alma başarısı göstermiş, 2016 Bilişim 500 Listesi’de yerli donanım üreticileri kategorisinde 21. sırada kendine yer bulmuş başarılı bir girişimdir.

2020 yılında 20 milyar nesnenin internete bağlı olacağını söyleyerek küresel pazarın büyüklüğüne dikkat çeken Nevzat Ataklı, bugüne kadar 20’den fazla farklı donanım geliştirdiklerini, her ay sisteme 3 bin 500 yeni cihaz eklendiğini ifade ediyor. 70 kişilik bir ekiple Ar-Ge ağırlıklı bir şirket olarak büyümeye devam ettiklerinin de altını çiziyor.

 

Bir Cevap Yazın